ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର

ଘରେ ରହି କିଭଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଚର୍ମ ଓ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବେ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ମହାମାରୀ କୋରାନା ଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଲକଡାଉନରେ ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏ ସବୁ ଭିତରେ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଉତ୍ତମ ଚର୍ମ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କେଶ ପାଇଁ ଯତ୍ନ ନେବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ବିଶେଷ କରି ମହିଳାମାନେ ଏସବୁର ଖୁବ ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଆଲୋଭେରା ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଉତ୍ତମ ଚର୍ମ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କେଶ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରେ । ଆଲୋଭେରା କେବଳ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ ବରଂ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତମ କେଶ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଉଦ୍ଭିଦରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ । ଆଲୋଭେରା ଏକ ଯାଦୁ ଉଦ୍ଭିଦଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହାର ଏକାଧିକ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଲାଭ ଅଛି । ଆପଣ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍, ହେୟାର ମାସ୍କରେ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ଉତ୍ତେଜିତ ଚର୍ମ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ନିଜ ଶରୀରରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଆଲୋଭେରା ଜେଲରେ ମଧ୍ୟ ଓୌଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି । ଯେପରିକି ଆପଣଙ୍କ ହାଡକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଆଲୋଭେରା ଗଛ ଲଗାଉଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହାର ଜେଲକୁ ଏକାଧିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ଆଲୋଭେରାର ଜୁସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଦୁଇ ଚାମଚ ଜେଲକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ । ଆଲୋଭେରା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ର ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଉତ୍ସ ଅଟେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିବା ବ୍ୟତୀତ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଯକୃତକୁ ଭଲ କରିଥାଏ । ସେହିପରି ମାଉଥ୍ ୱାଶ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହାଛଡା ଚର୍ମ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ମଏଷ୍ଟ୍ୟୁରିଜର୍ । ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଅଧା କାକୁଡି ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ କିଛି ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ | ଚର୍ମକୁ ସୁଧାରିବା ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ସେହି ପ୍ୟାକ୍ କୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯାହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍କିନ୍ ଗ୍ଲୋ କରିବ । ସେହିପରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଆଲୋଭେରା ଜେଲର ପ୍ରୟୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ । କାରଣ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିଥାଏ । ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ । ସେହିପରି ଆଲୋଭେରାରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ଯୋଗୁଁ କେଶକୁ ପୋଷଣ କରିବାରେ ଖୁବ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top