ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର

ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଇମ୍ୟୁନିଟି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ…

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ, ଏ ସବୁ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଆଉ ଏକ ଉପାୟ ହେଉଛି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା । ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଉପଯୋଗୀ ଜିନିଷ ଏହାର ଚମତ୍କାର ଲାଭ ଆଣିପାରେ । ଏପରି କିଛି ଘରୋଇ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଇ ପାରିବ । ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବେଶ ସହାୟକ ହୁଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବ ।…

  1. ହଳଦୀ କ୍ଷୀର- ହଳଦୀ କ୍ଷୀର ଭାରତରେ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ରେସିପି ଅଟେ । ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ କଦଳୀ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କୁମିନ୍ ଉପାଦାନ ଯୋଗାଏ। ଏହା ହଳଦୀରେ ସବୁଠାରୁ ସକ୍ରିୟ ଉପାଦାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଏହାର ଉଚ୍ଚ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସ୍ତର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।
  2. ଆମଲା ରସ- ସାଧାରଣ ଫଳ ଅପେକ୍ଷା ଆମଲାରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି 20 ଗୁଣ ଅଧିକ । ଭିଟାମିନ୍ ସି ଶରୀରକୁ ସାଧାରଣ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଆମଲାର ତିକ୍ତତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ।
  3. କଲରା ରସ- କଲରା ରସରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅନେକ ଉପାଦାନର ମିଶ୍ରଣ ଥାଏ । ଏହା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।
  4. ଅଦା ଚା- ଫ୍ଲୁ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଅଦା ଏକ ଭଲ ଘରୋଇ ଉପଚାର । ଅଦା ଚା’ରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ । ତେଣୁ ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ବେଶ ସହାୟକ ହୁଏ ।
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top