ଦେଶ

ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଉପହାର: ରକ୍ଷାବନ୍ଧନରେ ବସ୍ ଯାତ୍ରା ମାଗଣା, ଖୋଲା ରହିବ ମିଠା ଦୋକାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ  ଅବସରରେ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ  ଆଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ।  ମହିଳାମାନେ ସୋମବାର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବସ୍ ରେ ମାଗଣାରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ରାଖୀ ଏବଂ ମିଠା ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ କାରଣରୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।  ଏଠି କହିରଖୁଛୁ ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୟୁପିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ଲକଡାଉନ୍ ଥାଏ  । ଏହି ତାଲା ଶୁକ୍ରବାର ରାତି 10 ଟାରୁ ସୋମବାର ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ  । କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଦିନ ସରକାର କିଛି ଆଶ୍ୱସ୍ତି  ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ପର୍ବ, ରାଖୀ ଏବଂ ମିଠା ଦୋକାନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରବିବାର ଦିନ ଖୋଲା ରହିବ। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ 3 ବର୍ଷ ପରି ଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଅବସରରରେ ୟୁପିର ସଡ଼କ ପରିବହନ  ନିଗମର ସମସ୍ତ  ବସ୍‌ ରେ ମହିଳାମାନେନ ଫ୍ରିରେ  ଯାତ୍ରା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହା ଅଧୀନରେ ନିଗମର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ବସ୍ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ସୋମବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ (24 ଘଣ୍ଟା) ମାଗଣା ଯାତ୍ରା ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  । ରାକ୍ଷବନ୍ଧନ ପର୍ବରେ ତୀବ୍ର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ସିଏମ୍ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଏମ ଯୋଗୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାକ୍ଷସଭାନ୍ ଅବସରରେ କୋଭିଡଙ୍କ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। କୌଣସି ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ  । ଘରେ ରହି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତୁ  ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ଅନଲକ୍ -3 ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅଗଷ୍ଟ 1 ରୁ 3 ମଧ୍ୟରେ ବକ୍ରିଇଦ୍ ଏବଂ ରାକ୍ଷବନ୍ଧନ ମହୋତ୍ସବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମିଠା, ବେକେରୀ, ପଶୁ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ରାଖୀ ବିକ୍ରୟ ଦୋକାନ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା। ସକାଳ 9 ଟାରୁ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା  ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top