ଦେଶ

ଭୁମିପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଯୋଧ୍ୟା, କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ପହଞ୍ଚିବେ ସମସ୍ତ ଅତିଥି

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:   ରାମ ନଗରୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୁମି ପୂଜନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। 24 ଘଣ୍ଟା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭୁମି ପୂଜନ କରିବେ, ଯାହା ପରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା  କଡାକଡି କରାଯାଇଛି ଏବଂ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ନିୟମର ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସୋମବାର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ।

ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ 12 ଟା ସମୟରେ ଭୁମି ପୂଜନ କରାଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଅତିଥି ଆଜି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କ ସୀମା ସିଲ୍ କରାଯିବ। ଦେଶର 175 ରୁ ପ୍ରାୟ ସାଧୁ ସନ୍ଥଙ୍କ ସମେତ ଭୂମି ପୂଜନ କରିବା ପାଇଁ ସମୁଦାୟ 175 ଜଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଇଛି  । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଡରେ ଏକ କୋଡ୍ ଅଛି, ଯାହା ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି  ।

ଟ୍ରଷ୍ଟରୁ ପ୍ରଥମ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ପକ୍ଷରୁ ଇକବାଲ ଅନସାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଇକବାଲ ଅନସାରୀ ମଧ୍ୟ ଭୁମି ପୂଜନ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂସେବାକ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତଙ୍କୁ ଏକ ବିଶେଷ ଅତିଥି ଭାବରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି, ରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଅଶୋକ ସିଙ୍ଗଲଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଛି।

କରୋନା ଭୂବାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି। ସେଥିପାଇଁ 90 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରାମଲାଲା ମାମଲାରେ ଲଢିଥିବା ବିଜେପି ଭେଟେରାନ ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀ, କେ ରାମ। ମୁକ୍ତି ପରି ବଡ ଲୋକମାନେ ଆସି ପାରିବେ ନାହିଁ  । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ, ଉମା ଭାରତୀ, ମୁର୍ଲି ମନୋହର ଯୋଶୀଙ୍କ ପରି ଜଏଣ୍ଟମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top