ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର

ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ୱାର୍କ ଫ୍ରମ୍ ହୋମ୍ ଯୋଗୁଁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟା

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ମହାମରୀ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶ ତାଲାବନ୍ଦ । ଏହି ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରାୟ 50 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ନିଜ ଘରେ ରହି କାମ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇଯାଇଛି । ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କେବଳ ଯୁବକ ନୁହଁନ୍ତି, ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଅନେକ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରେ ରହି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଯାହା ଫଳରେ ବେକରେ ଓ ଅଣ୍ଟାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ତେବେ ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ରୋଗୀମାନେ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଥିବାରୁ ବେକ ଏବଂ ବହୁ କିଛି ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ “ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ବସିବା ହେତୁ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଘରେ ରହି କାମ କରିବା ହେଉଛି ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ଅପରାଧୀ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରେ ଆଜିକାଲି ସେମାନଙ୍କ ବେକ ଏବଂ ପିଠିରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି” । ଏହାଛଡା ବରିଷ୍ଠ ଅର୍ଥୋପେଡିକ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା କଥା, “ଟେକ୍ସଟ୍ ନେକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ ହେଉଛି ଏକ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା । ଯାହାକି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ଟାବଲେଟର ପରଦାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ରୋଗୀ କାନ୍ଧ ଏବଂ ବେକରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କ୍ରମାଗତ ଥକାପଣ ହେତୁ ବେକକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ମାଂସପେଶୀର ପ୍ରଦାହ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ” ।

ସେହିପରି ଆଉ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସି ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହର୍ନିଏଟେଡ୍ ଡିସ୍କର ମାମଲା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା । “ଏହା ଶେଷରେ ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଏକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବକ୍ରତା ସୃଷ୍ଟି କରେ । କାନ୍ଧ, ପିଠି ଏବଂ ବେକରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏହି ସମସ୍ୟାର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ । ଯଦି ଗର୍ଭାଶୟ ସ୍ନାୟୁ ବଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ତେବେ ଏହା ସ୍ପଣ୍ଡିଲୋସିସ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏଥିରୁ ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅବହେଳା କଲେ ସ୍ଥାୟୀ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଏସବୁର ସମସ୍ୟା ଆପଣମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଦେଖାଦେଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top