ଦେଶ

ୱାନ ନେସନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନାରେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୩ ରାଜ୍ୟ ସାମିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୱାନ ନେସନ, ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ (one nation one ration card) ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ 3 ରାଜ୍ୟ। ‘ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବୁସନ ସିଷ୍ଟମ୍’ (ଆଇଏମ୍-ପିଡିଏସ୍) ରେ ଓଡିଶା, ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ମିଜୋରାମ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଖାଉଟି ବ୍ୟାପାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରେ NFSA ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରକମାନଙ୍କୁ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟର କୋଟା ଭାରତର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଉଠାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏ ନେଇ ବହୁ ଆଗରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ePoS ଉପକରଣରେ ଆଧାର ସହ ରେସନ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସଂଯୋଗ କରାଗଲେ ସେମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ପାଇ ପାରିବେ।  ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ 17 ଟି ରାଜ୍ୟ ବା କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଦାଦ୍ରା ନଗର ହାଭେଲି ଏବଂ ଦାମନ ଡିୟୁ, ଗୋଆ, ଗୁଜୁରାଟ, ହରିୟାଣା, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର , ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତ୍ରିପୁରା ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ | ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ତିନୋଟି ନୂତନ ରାଜ୍ୟକୁ ଜାତୀୟ କ୍ଲଷ୍ଟର ସହିତ ଇପିଏସ୍ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ନବୀକରଣ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ IM-PDS ଏବଂ ଆନ୍ନାଭିଟ୍ରାନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ସହିତ ଏକୀକରଣ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେପୋଜିଟୋରୀରେ ରେସନ୍ କାର୍ଡ / ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧତା, ଆବଶ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷଣ | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ NIC ଦଳର ସହଯୋଗରେ ଜାତୀୟ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି କାରବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। “

ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଆଜି ‘ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ’ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାତୀୟ / ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି କାରବାର ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଜୁନ୍ 2020 ବଣ୍ଟନ ମାସରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ଆହୁରି ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟ ଯଥା – ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ମଣିପୁର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଯିବେ।

ଅବଶିଷ୍ଟ ସମସ୍ତ 13 ଟି ରାଜ୍ୟ ଯଥା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ଦିଲ୍ଲୀ, ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ, ଲଦାଖ, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ପୁଡୁଚେରୀ, ତାମିଲନାଡୁ, ଛତିଶଗଡ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଦ୍ୱୀପ ଦ୍ୱୀପକୁ ଜାତୀୟ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନାରେ ଯୋଡି ହେବ ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ସମଗ୍ର ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଟାର୍ଗେଟ ରଖିଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top