ଦେଶ

LAC ରେ କମୁନି ଉତ୍ତେଜନା , ଆଜି ପୁଣି ହେବ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମଧ୍ୟରେ lac ରେ ଉତ୍ତେଜନା କମିବାର ନା ନେଉନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆଲୋଚନାର ଉଲଙ୍ଘନ କରୁଛି ଚୀନ ସେନା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ପୁଣି ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କୁ ନେଇ ମଲଡୋ ଠାରେ କର୍ପସ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଆଜି ସକାଳ 11 ଟାରୁ ଏହି ବୈଠକ ହୋଇପାରେ।  ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ-ଗୋଗ୍ରା ରବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ। ପୂର୍ବ ବୈଠକ ପରି ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଦାବି ରଖିବ ଯେ ଚୀନ୍ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଯେଉଁଠାରେ ଥିଲା ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିବା ଉଚିତ୍।

ପଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଉପରେ ଚୀନ୍ ନୀରବତା ବଜାୟ ରଖିଥିବାବେଳେ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ସହିତ ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଗୋଗ୍ରା ଠାରେ ଡିସଏନଗେଜମେଣ୍ଟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଏବଂ ଗୋଗ୍ରାଠାରେ ସେନା ଏବେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି। ଫିଙ୍ଗର -4 ର ରିଜ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଏବେ ବି ଠିଆ ହୋଇଛି। ଚୀନ ଗୋଟିଏ କଥା କହୁଥିବା ବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା କରୁଛି।

ହାଇ-ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ LAC ଅସନ୍ତୋଷର ଆଲୋଚନା ପରେ ମଧ୍ୟ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି। ଜୁଲାଇ 14 ରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୀନ୍ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗରେ ଅତିରିକ୍ତ ଡଙ୍ଗା ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top