ଦେଶ

ଆଲାସ୍କାରେ ପ୍ଲେନ୍ ଧକ୍କା: ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମେତ 7 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଆମେରିକାର ଆଲାସ୍କା ରାଜ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ବିମାନ ଆକାଶରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ପରେ 7 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଆଲାସ୍କାର କେନାଇ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ଥିବା ସୋଲତୋନା ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିମାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଫେଡେରାଲ୍ ଆଭିଏସନ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ଏଫଏଏ) ର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳ ପ୍ରାୟ 8ଟା 30 ବେଳେ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ଦୁଇ ମାଇଲ୍‌ ଦୂରରେ ଏକ ଇଞ୍ଜିନ୍‌  ବିଶିଷ୍ଟ  ଡି ହୈବିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡିଏଚସି-2 ବିବର ବିମାନ  ଦ୍ୱିତୀୟଟି  ଦୁଇ ଇଞ୍ଜିନ  ବିଶିଷ୍ଠ  ପାଇପର -ପି 12 ବିମାନ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ନିହତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକାନ ପାର୍ଟିର ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଗ୍ୟାରୀ ନୋପ ସାମିଲ  ଅଛନ୍ତି।

FAA ଏବଂ ଜାତୀୟ ପରିବହନ ସୁରକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (NTSB) ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏନଟିଏସବି ଆଲାସ୍କାର ମୁଖ୍ୟ କ୍ଲିଣ୍ଟ ଜନସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ବିମାନର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ହାଇୱେ ନିକଟରେ ପଡିଛି। ଉଭୟ ବିମାନ ସୋଲଡୋଣ୍ଟା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଉଡ଼ି ଆଙ୍କୋରେଜ୍ ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 150 ମାଇଲ ଦୂରରେ ବାୟୁରେ ଖସିପଡିଥିଲେ। ଉଭୟ ବିମାନରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଲାସ୍କା ହାଉସର ପ୍ରତିନିଧୀ ଗ୍ୟାରି ନୋପଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ସହକର୍ମୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ନୋପଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହେଲେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବିମାନ ଉଡାଉଥିଲେ। ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୋପାଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଆଲାସ୍କା ଗଭର୍ଣ୍ଣର ମାଇକ ଡନଲି ଆମେରିକାର ପତାକା ଏବଂ ଆଲାସ୍କା ପ୍ରଦେଶର ପତାକାକୁ ଅର୍ଦ୍ଧ-ଟିଲ୍ଟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୋପାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଅନେକ ଆଲାସ୍କା ନେତା ଦୁଃଖ ଓ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top