ଦେଶ

ମୋଦି କହିଲେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଆମ ସଂସ୍କୃତିର ଆଧୁନିକ ପ୍ରତିକ ହେବ

modi

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:  ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ କହି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଦର୍ଶନ ଦେବ । ଏହାସହ ମାନବିକତାକୁ ଅନନ୍ତକାଳ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେବ।  ପିଏମ ମୋଦି ଏଠାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାମ, ରାମ ଏବଂ ଜୟ ସିୟା ରାମ ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ଅଯୋଧ୍ୟ । ଦେଶରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ପାଦ ଯେଉଁଠାରେ ବି ଅଛି, ସେଠାରେ ଏକ ରାମ ସର୍କିଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପରି  ଶାସକ ନାହାଁନ୍ତି, କେହି ଦୁଃଖିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କେହି ଗରିବ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ସମାନ ଭାବରେ ଖୁସି ହେବା ଉଚିତ୍  । ପିଏମ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାମଙ୍କ ଆଦେଶ ହେଉଛି ଶିଶୁ, ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ବସୟଦ୍ୟଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା, ଯାହା କରୋନା ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଆମ ମାତୃଭୂମି ସ୍ୱର୍ଗଠାରୁ ଅଧିକ, ଆମ ଦେଶ ଯେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ସେତେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ  । ରାମଙ୍କର ଏହି ନୀତି ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଭାରତକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛି । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ରାମ ରାଜାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ସମୟ, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ରାମା କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ଏବଂ ଭାବନ୍ତି । ରାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ-ଆଧୁନିକତା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।

ଏହାସହ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାମ ସବୁଆଡେ ଅଛନ୍ତି, ରାମ କେବଳ ଭାରତର ଦର୍ଶନ-ବିଶ୍ୱାସ-ଆଦର୍ଶ  ଇଶ୍ୱରରେ ଅଛନ୍ତି । ତୁଳସୀ ରାମ ହେଉଛି ସାଗୁନ୍ ରାମ, ନାନକ-ତୁଲସି ହେଉଛନ୍ତି ରାମ  । ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ-ଜୌନ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟ ରାମଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛି ।  ତାମିଲରେ କମ୍ୱ ରାମାୟଣ ଅଛି, ତେଲୁଗୁ, କନ୍ନଡ, କାଶ୍ମୀର ସମେତ ସବୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରାମଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ହେଲେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପ ରହିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମ ସବୁଆଡେ ଅଛନ୍ତି, ରାମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ସେଠାରେ ରାମାୟଣ ମଧ୍ୟ ପାଠ କରାଯାଏ  । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାମ୍ବୋଡିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଚୀନ୍, ଇରାନ, ନେପାଳ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ରାମଙ୍କ ନାମ ନିଆଯାଇଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top