ଦେଶ

ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ 28 ବର୍ଷ ହେବ ଅନ୍ନ ସ୍ପର୍ଶ କରିନାହାଁନ୍ତି ମହିଳା, ଅଗଷ୍ଟ 5ରେ ସଂକଳ୍ପ ହେବ ପୂରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:   ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୁମି ପୂଜନ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁରରେ ରହୁଥିବା 81 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର  ବର୍ଷ ବର୍ଷର ତପସ୍ୟା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । 6 ଡିସେମ୍ବର 1992 ରେ, ବିବାଦୀୟ ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଦଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଶପଥ କରିଥିଲେ ଯେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ। ସେ ଗତ 28 ବର୍ଷ ଧରି ଉପବାସରେ ରହି ରାମଙ୍କ ନାମକୁ ଜପ କରିଥିଲେ।

ଏହି ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ଉର୍ମିଲା ଦେବୀ ଯିଏ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବିଜୟ ନାଗରରେ ରୁହନ୍ତି। ସେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 53 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୁଝାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ  ନିଷ୍ପତ୍ତି ମନ୍ଦିର ସପକ୍ଷରେ ଆସିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଏହି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ  ଚିଠି ପଠାଇ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହି ଦିନ ଉର୍ମିଲା ଦିନସାରା ତାଙ୍କ ଘରେ ରାମଙ୍କ ନାମ ପାଠ କରିବେ। ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଲାଲାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ସେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ। ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂବାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ କେବଳ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ଲୋକମାନେ ଅଯୋଧ୍ୟା ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ୍ କିନ୍ତୁ ଉର୍ମିଳା ଦେବି  ଏହା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି |

ଉର୍ମିଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଏକ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବା  ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ସଦୃଶ  । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି ସାରା ଜୀବନ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବିତାଇବା। ଏଥିପାଇଁ ମୋତେ ଟିକିଏ ଜାଗା ଦରକାର ବୋଲି ଉର୍ମିଳା  ଦେବି କହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୁମି ପୂଜନ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଉର୍ମିଲା ଘରେ ରାମଙ୍କ ନାମ ଜପ କରିବେ। ପୂଜାରେ ଭାଗ ନେଇ ନେଉନଥିବାରୁ ସେ ଦୁଃଖିତ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରାମଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top