ଦେଶ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ଦେଶର ବଡ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଚୀନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହୋଇଛି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆଉ ଏକ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଚାଇନାର କେତେକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟରେ।

ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସ୍କେଙ୍ଗେନ୍ ଭିତ୍ତିକ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ‘ଜେନଜୁଆ ଡାଟା ଇନଫର୍ମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍’ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ଦଶ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀର ଚୀନ୍ ସରକାର ଏବଂ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଏହି ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମେୟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ଦଶ ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ଜେନଜୁହୁ ଡାଟା ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍’ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ତଦାରଖ କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, କଂଗ୍ରେସର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍, ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ, ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଶିବରାଜ ସିଂ ଅଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଏବଂ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଏବଂ 15 ଜଣ ପୂର୍ବତନ ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟରେ ଅଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top