ଦେଶ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଚୀନର ନିକଟତର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗତ ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ପରୀକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ତିନି ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସହ ଦିଲ୍ଲୀର ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମିଶି ଯାଉଛି।

ରବିବାର ରାତିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ମେଡିକାଲ ବୁଲେଟିନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଟ 83077 ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଦେଖା ଦେଇଛି।  ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 27 ହଜାର ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ଥିବାବେଳେ ରାଜଧାନୀରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 2623 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଚୀନ୍ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ରବିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଚାଇନାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 83,512 ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀର ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟାର ନିକଟତର। ତେବେ ସୋମବାର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦିଲ୍ଲୀ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଚାଇନାରେ ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ 4600 ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ସମୁଦାୟ 80 ହଜାର ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ 40 ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଏବେବି ସକ୍ରିୟ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ 27, 827 ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି। ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରର ସହଯୋଗ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀରେ ପରୀକ୍ଷଣର ଗତି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ହଜାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି 16-17 ହଜାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି  ତେବେ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ହେବ। ଏହା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପରି ପରିସ୍ଥିତି ଆସିବ ନାହିଁ, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପରୀକ୍ଷା ଅଧିକ କରାଯାଉଛି ଏବଂ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top