ଦେଶ

ଆଜି ବକ୍ରିଇଦ୍‌ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ କ’ଣ ରହିଛି ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍ସ…

ଅର୍ଗସ  ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜି ବକ୍ରି ଇଦ୍‌ ।  ଏନେଇ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ଉଭୟ ଅନଲକ୍-3 ଏବଂ ବକ୍ରି ଇଦ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବକ୍ରି ଇଦ  ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ମସଜିଦରେ ଜନ ପ୍ରାର୍ଥନା ଉପରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ମାଂସ ବହନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ  ।

ବକ୍ରିଡ୍ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ :

ବକ୍ରି ଇଦ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ମସଜିଦରେ ଜନ ପ୍ରାର୍ଥନା ଉପରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ମାଂସ ବହନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଭାବନା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅନଲକ୍ -3 ରେ କ’ଣ ଖୋଲିବ, କ’ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ :

ଅଗଷ୍ଟ 1 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଅନଲକ୍ -3 ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରିଲିଫ୍ ଦିଆଯାଇଛି  । ଅଗଷ୍ଟ 5 ରୁ ଜିମ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି  । ଏଥିସହିତ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି।

ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ  । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା, ମେଟ୍ରୋ ରେଳ, ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ 31 ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ  । କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ 31 ଅଗଷ୍ଟ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ  ।

ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ  । 65 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ରୋଗୀ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିନା ଆବଶ୍ୟକତାରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ  । 10 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ବିନା ଆବଶ୍ୟକତାରେ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିବେ  ।

1 ରୁ 3 ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ବକ୍ରି ଇଦ୍‌ ଏବଂ ରାକ୍ଷାବନ୍ଧନ ପର୍ବକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ସକାଳ 9 ଟାରୁ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଠା, ବେକେରୀ, ପଶୁ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ରାଖୀ ବିକ୍ରୟ ଦୋକାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ  ୱିକେଣ୍ଡ୍ ଲକଡାଉନ୍ UP ରେ ଜାରି ରହିବ ।ଶୁକ୍ରବାର ରାତି 10 ଟାରୁ ସୋମବାର ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲା   ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top