ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର

କେଶ ଝଡ଼ୁଛି କି ? ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ କେଶ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କିଛି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନିଜ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ । ତେଣୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀତ କରିଛୁ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।
ଆପଣଙ୍କ କେଶ ବୟସ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ଟିକେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ଯାଇ ଆପଣ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଅଣ୍ଡା- ବାୟୋଟିନ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଛିଡ଼ିପାରେ । ଅଣ୍ଡାରେ ବାୟୋଟିନ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ବଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ମିଠା ଆଳୁ- ମିଠା ଆଳୁରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ଥାଏ । ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ଶରୀର ଭିତରେ ଭିଟାମିନ୍ ରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଟାମିନ୍ ଏ କେଶକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ ।

ବ୍ଲୁବେରି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରବେରି- ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ସି ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋଲାଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । କୋଲାଜେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ଏବଂ ଝଡ଼ିବାରେ ରୋକିଥାଏ ।

ଶାଗ- ଶାଗ କେଶ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମଧ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗରେ ଭଲ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top