ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର

କ୍ଷୀର ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ରଖିପାରିବେ ସୁସ୍ଥ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚର୍ମ ଶୁଖିଲା । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଆପଣ କିପରି କ୍ଷୀର ବ୍ୟବହାର କରି ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ ।

ଚର୍ମ ପାଇଁ କ୍ଷୀର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ?

– ଯଦିଓ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କ୍ଷୀର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ନରମ ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିଥାଏ । ଡି-ଟ୍ୟାନିଂରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯଦି ତୁମର ଚର୍ମ ଶୁଖିଲା ରହେ, ତେବେ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ସେହି ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷୀର ଲଗାଇପାରିବେ । ଏକ ଛୋଟ ପାତ୍ରରେ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଚର୍ମ ପାଇଁ କ୍ଷୀର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମଶ୍ଚରାଇଜର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ ଅଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ଘରୋଇ ଉପଚାର ।

ଯଦି ଆପଣ ଭଲ ଶୋଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ…

– ରାତିରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ନିଦ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରାତିରେ ଶୋଇବାରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାତିରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ । କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ । କ୍ଷୀରରେ ଟ୍ରାଇପଟୋଫେନ୍ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ରହିଥାଏ ଯାହା ଭଲ ଶୋଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । ଏହା ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିଥାଏ । ପିଲାମାନେ ରାତିରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଜରୁରୀ । ରାତିରେ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି ।

ହଜମ ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ କ୍ଷୀର…

କ୍ଷୀର ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ରାତିରେ ଯାହା ଖାଦ୍ୟ ନିଆଯାଏ କ୍ଷୀର ସହଜରେ ହଜମ କରିଥାଏ । କ୍ଷୀର ଖାଦ୍ୟରେ ମସଲାର ପ୍ରଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top