ଦେଶ

ଏଥର ଲୋକାଲରୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ଥିମ୍ ଉପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 25ରୁ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ହୁନର ହାଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ‘ହୁନର ହାଟ’ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଖତାର୍ ଅବ୍ବାସ ନକଭି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ 5 ମାସ ପରେ ଆସନ୍ତା 25 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏହି ହୁନର ହାଟ। ‘ଲୋକାଲ୍ ରୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍’ ଥିମ୍ ଉପରେ ଏହା ଆଧାରିତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।  ଏହି ହାଟରେ କିପରି କୋରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇ ପାରିବ, ସମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରହିବ ସେ ନେଇ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହି ଖବର ମିଳିବା ପରେ ଏବେ ବେପାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଶ୍ବସ୍ଥି କରୁଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କିପରି ଅଧିକ କାରିଗର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଯୋଜନା ହେଉଛି। ଏଥର ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ମଧ୍ୟ ବେପାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଲକଡାଉନରେ ପାଇଥିବା ସମୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କାରିଗରମାନେ ହୁନର ହାଟ ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ହସ୍ତତନ୍ତ ବିରଳ ସ୍ୱଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ହୁନାର ହାଟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା, ପରିମଳ, ମାସ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏହା ସହିତ “ଜାନ ଭୀ, ଜାହାନ ଭୀ” ନାମକ ଏକ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ରହିବ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ “ଆତଙ୍କିତ ନୁହେଁ” ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ “ହୁନାର ହାଟ” ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କାରିଗର, ଏଥିରେ ବେପାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି | ନାକଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ, ପ୍ରୟାଗରାଜ, ଭୋପାଳ, ଜୟପୁର, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ମୁମ୍ବାଇ, ଗୁରୁଗ୍ରାମ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଚେନ୍ନାଇ, କୋଲକାତା, ଦେହରାଡୁନ୍, ପାଟନା, ନାଗପୁର, ରାୟପୁର, ପୁଡୁଚେରୀ, ଅମୃତସର, ଜାମ୍ମୁ, ଶିମଲା, ଗୋଆ, କୋଚି ଗୁଆହାଟୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଜମେର, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଇନ୍ଦୋର, ରାଞ୍ଚି ଇତ୍ୟାଦି ସ୍ଥାନରେ “ହୁନର ହାଟ” ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଫେବୃଆରୀ 2020 ରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟରେ ହୋଇଥିବା ହୁନର ହାଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମାନ କି ବାତରେ ମଧ୍ୟ “ହୁନର ହାଟ”ର ସ୍ୱଦେଶୀ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ କାରିଗରମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top