ଦେଶ

ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମିସ୍ କଲେ ମୋଦି, କହିଲେ ଭାରତ ଥରେ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ ତାହାକୁ ପୂରଣ କରି ଛାଡେ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଆଜି ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି 74ତମ ସ୍ଵାଧୀନତା ଦିବସ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ଧ୍ଵଜାରୋହଣ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ସୀମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମିସ୍ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ତାଙ୍କ ଉଦବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶ ଏବେ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆଜି ମୁଁ ମୋ ସମ୍ମୁଖରେ ବସୁଥିବା ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଖିପାରୁ ନାହିଁ। କରୋନା ସବୁକିଛି ରୋକି ଦେଇଛି।

କୋଭିଡ -19ର ଏହି ଯୁଗରେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଦେଶର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ମନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ‘ସେବା ପରମୋ ଧର୍ମ’। କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନରାତି ସେବା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ମୋଦି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ 130 କୋଟି ଭାରତୀୟ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି। କରୋନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ ଏବଂ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ଆଜିର ଦିନରେ, 130 କୋଟି ଲୋକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳକୁ ନିଜର ମନ୍ତ୍ର କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଦିନେ ପୂରଣ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଥରେ ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ ତାହା ପୂରଣ ହେବା ଯାଏଁ ପରେ ଛାଡେ। ତେଣୁ ମୋର ଭାରତୀୟ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଗଠନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବେ। ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଯଦିଓ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି ତେବେ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଅଛି ଯାହା କୋଟି କୋଟି ଅସୁବିଧାର ସମାଧାନ କରିବ। ମୋର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ଶକ୍ତି ଦେବେ। କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆମେ N-95ମାସ୍କ, PPE କିଟ୍ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଆମଦାନୀ କରୁଥିଲୁ। ଆଜି ଭାରତ କେବଳ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରୁନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ବଢିଛି। ସବୁ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଆଜି ଅନେକ ବଡ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ଆମକୁ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ସହିତ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ’ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ। ଗତ ବର୍ଷ ଆମ ଦେଶକୁ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ (ଏଫଡିଆଇ) ରେ ରେକର୍ଡ 18% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆମେ ଆମର ନୀତି, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଆମ ଅର୍ଥନୀତିର ମୂଳଦୁଆକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱ ଭାରତ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ’ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ। ଦେଶର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆଧୁନିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ 1 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ‘କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଣ୍ଠି’ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top