ଦେଶ

ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ଇନ୍ଧନ ଭରିଲା ଆମେରିକା ନୌସେନା ଟ୍ୟାଙ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ସୋମବାର ଆମେରିକାର ନୌସେନା ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ USNS ୟୁକୋନ୍ କୁ ଉତ୍ତର ଆରବ ସାଗରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମାର ବ୍ୟବହାର କରି ଇନ୍ଧନ ଦେଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏବଂ ପରସ୍ପରର ବେସ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର ଆରବ ସାଗରରେ ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍ ତଲୱାର ଏଲ୍‌ଇଏମ୍‌ଓଏ ମାଧ୍ୟମରେ ୟୁଏସ୍ ନାଭି ଫ୍ଲୋଟ ଟ୍ୟାଙ୍କର ୟୁଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏସ୍ ୟୁକୋନରୁ ଇନ୍ଧନ ଭରିଛି । ୨୦୧୬ରେ ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଚ ମେମୋରେଣ୍ଡମ ଅଫ୍ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ( ଏଲ୍‌ଇଏମ୍‌ଓଏ) ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ଚୁକ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ମରାମତି ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଏବଂ ଗଭୀର ସହଯୋଗ ପାଇଁ ପରସ୍ପରର ବେସ୍‌  ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ଫ୍ରାନ୍ସ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ସହିତ ଭାରତ ସମାନ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏବଂ ଆମେରିକା ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା (କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମ କିମ୍ବା ସଫ୍ଟୱେୟାରର ସୂଚନା ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବାର କ୍ଷମତା) ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ।

ଭାରତ-ଆମେରିକା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି | ଦୁଇ ଦେଶ 2018 ରେ COMCASA (ଯୋଗାଯୋଗ ସୁସଙ୍ଗତତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା) ନାମକ ଅନ୍ୟ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଉଭୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତରିକତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବୈଷୟିକ ବିକ୍ରୟ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ |

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top