ଟିଭି

ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ସୁଟିଂ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର-ଟିଭି ଶୋ ସୁଟିଂ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର

film

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:  ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ସୁଟିଂ । ଦୀର୍ଘ ଦିନରେ ବିରତି ପରେ ପୁଣି ଲାଇଟ, କ୍ୟାମେରା, ଆକ୍ସନ । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ଥିଲା । ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଟିଭି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ପଡିଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ସୁଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ସୁଟିଂ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଲା । ପୁଣି ଧମାଲ ମଚାଇବେ କଳାକାର । କିନ୍ତୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସର୍ତ୍ତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ସୁଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ।

ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି:-
– ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ସିରିଏଲର ସେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ଅଭିନେତା କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଭାଗୀ ଇତ୍ୟାଦି ସେଟକୁ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସେଟରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଯଦି କେହି କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

– ସେଟ୍‌ରେ କାହାକୁ ହାତ ମିଳାଇବା, ଚୁମ୍ବନ ଦେବା କିମ୍ବା ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବନାହିଁ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମେକଅପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପ୍ରତିଦିନ ମଇଳା ପୋଷାକ ଧୋଇବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ସେଟରେ ବ୍ୟବହୃତ ଆଇଟମଗୁଡ଼ିକୁ କମାଇଦିଆଯିବ ।

– ସେଟ୍ ଉପରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ହାଇଜିନ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ  । ୫ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏକ ସମୟରେ ଏକ ତମ୍ବୁରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ । ବଡ଼ କ୍ରମର ସୁଟିଂ ଯେପରିକି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ସିରିଏଲରେ ବିବାହ ନିଷେଧ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ କଠୋର ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

– ୩୩% କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ସେଟ୍ ଭିତରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇବେ । ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପିନ୍ଧାଯାଇଥିବା ପୋଷାକକୁ ବଦଳାଇ ନୂତନ ସଫା ହୋଇଥିବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି କାମ କରିବେ । ଏହା ସହିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବାହାରେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ନୂତନ ଫୁଟ୍ୱେର୍ ଏବଂ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ନିଜ ଘରୁ ଆଣିବେ ।

– ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସମ୍ଭବ, କାଷ୍ଟିଂ, ଲୁକ୍ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ମିଟିଂ ଭିଡିଓ କଲ୍, ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ, ଫେସ୍ ଟାଇମ୍ କିମ୍ବା ସ୍କାଇପ୍ ରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେଟରେ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅଭିନେତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଆଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଯିଏ ଉଭୟ କେଶ ଏବଂ ମେକଅପ୍ କରିପାରିବେ । ମେକ୍ଅପ୍ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ PPE କିଟ୍ ପିନ୍ଧିବେ। ଏହା ସହିତ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କୁ ଘରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ।

– କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ଖାଦ୍ୟ ଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେଟରେ ଅତି କମରେ ଜୁନିଅର ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ରହିବେ । ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଆଣିବେ । ଏଥିସହ ସେଟକୁ ଯାଇ ID ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ।

– ଅଭିନେତାମାନଙ୍କୁ ନିଜଠାରୁ କିଛି ପୋଷାକ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକି ସେମାନେ ଶୁଟ୍ ଉପରେ ପିନ୍ଧିପାରିବେ । ବାରମ୍ୱାର ସାନିଟାଇଜ ରହିବା ଜରୁରୀ । ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ମେକଅପ୍ କଳାକାରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ହାତ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଭିନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ମେକଅପ୍ ବ୍ରଶ୍, ହେୟାର ବ୍ରଶ୍ ଏବଂ ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେସବୁର ପରିଷ୍କାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କଳାକାରମାନେ କେଶ ଏବଂ ମେକଅପ୍ ସମୟରେ PPE ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିରାପଦରେ ରହିବେ । ଯଦି ଅଭିନେତାମାନେ ନିଜ ନିଜ କେଶ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ହେବ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top