ଦେଶ

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ପାଞ୍ଚଟି ବଡ ସଫଳତା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଉ ମାତ୍ର 7 ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ମେ 30 ରେ, ମୋଦି ସରକାର ଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିର 2.1 ବା ବର୍ଷେ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମୋଦି ସରକାର ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରୁ 370 ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା,  ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଆଣିବା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକର ମିଶ୍ରଣ କରିବା ସହ ଟ୍ରିପଲ୍ ତଲାକ୍ ରଦ୍ଦ କରିବା ଭଳି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଫଳତା ଭିତରେ ଗଣନା କରାଯାଉଛି। ଏହାସହ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ବା ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ମଧ୍ୟ ପାରିତ ହୋଇଛି ।  ଡ୍ୟାମ ସୁରକ୍ଷା, ଏକକ ଟ୍ରିବୁନାଲ୍ ଵିଲ ଭଳି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ ଏବେ ଲୋକସଭା ରୁ ପାରିତ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଅଟକି ରହିଛି।

ଏହି ସମସ୍ତ ସଫଳତା ବ୍ୟତୀତ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ନେତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। WHO ଭଳି ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

1- ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରୁ 370 ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା।  ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା 370 କୁ ହଟାଇବା ସହ ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଦୁଇଟି ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି| ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ଏକ ଦେଶ, ଏକ ଆଇନ ଏବଂ ମାର୍କ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଶ୍ୱ ମଞ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି।

2 – ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ଼ ସଫଳତା ହେଉଛି ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ। ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ ସ୍ୱତେ ବି ଏହି ଆଇନ ଆଣିଥିଲେ ସରକାର। ଏହି ନିୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୌଦ୍ଧ, ପାରସୀ ଏବଂ ଯିହୁଦୀମାନେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇପାରିବେ। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ନାଗରିକତା ଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଛି।

3 – ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ ତ୍ରିପଲ ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ  ମୁସଲିମ୍ ମହିଳା ବିବାହ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍ -2019′ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ, ତିନି ଅଗଷ୍ଟ 2019 ରୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ଆଇନଗତ ହୋଇଛି| ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସମୟରେ ତିନୋଟି ଛାଡପତ୍ର ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ କାରାଗାର ଭୋଗିବା ସହ  ଜରିମାନା କରାଯାଇପାରେ

4 – ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଚାରୋଟି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଠନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଦଶଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା। ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା | ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଯୋଡିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

5-  ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ carona ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ଭାରତ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ  20 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।  ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି।

ଏକ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହାରାହାରି 62 % ଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ 7.9 %। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 0.2 ରହିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଏହା 4.2 ଅଟେ। ଭାରତରେ  କୋଭିଡ -19 ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ମଧ୍ୟ 41 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top