ଦେଶ

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସ

MILK

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:   ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସ । ଦୁଗ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦିନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ବର୍ଷର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି “ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସର ୨୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ” ।
ଦୁଗ୍ଧର ମହତ୍ତ୍ୱ ବଢାଇବା ଏବଂ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଏ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନଲାଇନରେ କରାଯିବ । ଏହି ବର୍ଷକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ମେ ୨୯ ରୁ ମେ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଉପଭୋଗ ଦୁଗ୍ଧ ରାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ରାଲିର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ସୁଲଭତା ଏବଂ ସୁଗମ୍ୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କ୍ଷୀରର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ।

ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସରେ କ୍ଷୀରର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ କଣ ସବୁ ସଚେତନତା ଆବଶ୍ୟକ ପଢନ୍ତୁ…
– ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ଷୀର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
– ବିଶ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ଦିବସ କେବଳ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କ୍ଷୀର ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଗ୍ଧ ଲୋକଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ, ଭକ୍ତି ଏବଂ ବୁଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।
– ୱାର୍କଆଉଟ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାନୀୟ ଭାବରେ କ୍ଷୀର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ।
– ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପାନୀୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆଜିର ଦିନରେ କ୍ଷୀର ନିଶ୍ଚିତ ପିଅନ୍ତୁ ।
– ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏକ କପ୍ କ୍ଷୀର ଆବଶ୍ୟକ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top