ଦେଶ

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ହେବ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା, ତିନି ଲକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀ ନିୟୋଜିତ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 15 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ଵ ରକ୍ଷା କରି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିକରି 3862କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ସେହିପରି ପ୍ରତି ପରୀକ୍ଷା କୋଠରୀ ଗୁଡ଼ିକରେ ସିଟ୍ ସଂଖ୍ୟା 12 ରଖାଯାଇଛି। ଏନଟିଏ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିସ୍କୁଟ ଦେବ। ଦୂରରୁ ଆସୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଡାଇବେଟିସ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏନଟିଏ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଏନଟିଏ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିନିତ ଜୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟଚ୍ ଫ୍ରି NEET 2020 ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସାରା ଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାରେ 15,19,375 ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସ୍ପର୍ଶମୁକ୍ତ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ମୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ। ତେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷାର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ବିନା ଯାଂଚରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ନୋ ଏଣ୍ଟ୍ରି

ଯଦି କୌଣସି ଛାତ୍ରର ତାପମାତ୍ରା 99.4 ଡିଗ୍ରୀରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅଲଗା କୋଠରୀରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଶିକ୍ଷକମାନେ PPE କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଡ୍ୟୁଟି କରିବେ। ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର PPE କିଟ୍ ଏବଂ ଫେସ୍ ସିଲ୍ଡ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ତଥାପି, ଏହିପରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ପିପିଏ କିଟ୍, ଫେସ୍ ସିଲ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାଂଚ୍ କରାଯାଇପାରିବ। ବିନା ଯାଂଚରେ ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ତିନି ଲକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀ ନିୟୋଜିତ

ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା NEET 2020 କୁ ସଫଳତାର ସହ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ତିନି ଲକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅଧିକାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏହା ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥର ପରୀକ୍ଷାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲରଙ୍କ ସହିତ ଡେପୁଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

30 ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ଜାମର, ସିସିଟିଭି, ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି ଦ୍ଵାରା ରହିବ ନଜର

କଲମ ଏବଂ କାଗଜ ଭିତ୍ତିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ନକଲକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାରେ 30 ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜାମର, ସିସିଟିଭି ଏବଂ ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ଏନଟିଆ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତଦାରଖ ହେବ। ଛାତ୍ରମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବେ, କିନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୋପନୀୟ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top