ଦେଶ

ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି 2020 ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଦିଗରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ : ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ନେଇ ଏବେ ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା। ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ। ଏ ନେଇ ଏକ ଟୁଇଟ୍ ଜରିଆରେ ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ମାତୃଭାଷା ଏବଂ ବହୁଭାଷୀତା ଉପରେ ନୀତିର ଗୁରୁତ୍ୱ, ବିବିଧତା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ସହିତ ଭାରତର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଭାଷାର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଦେବ। ଆମର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଳକୁ ଗଭୀର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଜ୍ଞାନପ୍ରାପ୍ତ ନାଗରିକତ୍ୱ ସୃଷ୍ଟିରେ କରିବାରେ ତଥା ସାମ୍ବିଧାନିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଧ୍ୟାନ ବହୁ ଦୂରଗାମୀ ହେବ। ଏହି ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବାସ୍ତବରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ହେବ। ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଉତ୍ତମ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସମୟହୀନ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଉଦାହରଣ ହେବ। ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣବତ୍ତା ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସାକ୍ଷରତା ଏବଂ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ଏକ ଜାତୀୟ ମିଶନ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ, ଏହା ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ। ଅନୁସନ୍ଧାନ, ବହୁମୁଖୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାର ବ୍ୟବହାର ତଥା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତାର ବୃତ୍ତିଗତ ନବୀକରଣ ଉପରେ ନୀତିର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ଦୃଶ୍ୟକୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ରୂପାନ୍ତର କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବାସଭବନନରେ ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କୁ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଏକ କପି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟୁଇଟ କରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କର ମତାମତ ରଖିଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top