ଦେଶ

ଭୁମିପୁଜନରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ କେବଳ ଚାରିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମୋଦିଙ୍କ ସହ ରହିବେ ଉପସ୍ଥିତ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଜମିବ ନାହିଁ ଭିଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମୀ ମନ୍ଦିରର ଭୁମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ବସିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦୀ ବେନ ପଟେଲ, ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତ ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସଭାପତି ମହନ୍ତ ନିତ୍ୟଗୋପାଲ ଦାସ ଯୋଗଦେବେ।

ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମନସ ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତିର୍ଥ କ୍ଷେତର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 200 ଅତିଥିଙ୍କ ତାଲିକା ସାର୍ବଜନୀନ କରିନାହାଁନ୍ତି  ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭୁମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ସହରକୁ ସଜାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ପିଏମ ମୋଦି ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ସକାଳ 11.15 ରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚି ଅପରାହ୍ନ ଦୁଇଟାରେ ବିଦାୟ ନେବେ। ସେ ପ୍ରଥମେ ଯାଇ ହନୁମାନଗରୀଙ୍କୁ ଦେଖିବେ  ।

ଏହା ପରେ ସେ ରାମଲାଲା ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ପରେ ଭୁମିପୁଜନରେ ଯୋଗଦେବେ  ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ତିୱାରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଗୃହ ଅବନୀଶ ଅଷ୍ଟି, ପୋଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହିତେନ୍ଦ୍ର ଚନ୍ଦ୍ର ଆୱସ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାନସ ଭବନରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭୁମି ପୂଜନ ସମୟରେ ମଞ୍ଚ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶେଷ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମାରୋହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଂଘ, ଭିଏଚପି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅତିଥିମାନେ ତିନିଟି ବ୍ଲକରେ ପୃଥକ ଭାବରେ ବସିବେ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି  ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 5 ଅଗଷ୍ଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଭୁମିପୁଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ଜନତାଙ୍କୁ ରାମନଗରୀରେ ଏକାଠି ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କୋଭିଡ –19 ନିୟମକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ  । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସରକାର ନିଜ ଘରେ ରହି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି। 

ତବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମୂର୍ତ୍ତି ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ରାମମନ୍ଦିର   ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହା ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୁମିପୁଜନରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ସମଗ୍ର ଇଭେଣ୍ଟରେ କୋଭିଡ୍ –19 ର ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି କେବଳ ସେହି ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥିତ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ  ।  ଅଯୋଧ୍ୟା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ଭୁମିପୁଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ।

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top