ଦେଶ

ଲଦାଖରେ ଯବାନଙ୍କ ମନୋବଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି- ରାଜନାଥ ସିଂହ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଲୋକସଭାରେ ଏଲଏସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିବୃତ୍ତି ରଖିଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଲଏସିରେ ଚୀନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସୈନିକ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଲଦାଖରେ ଯବାନଙ୍କ ମନୋବଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଆମ ସୈନିକ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୀମା ବିବାଦ ଏକ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ।

ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସମ୍ଭବ । ଚୀନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଯବାନ ପୂର୍ବରୁ ଠଉରେଇ ନେଇଥିଲେ । ଚୀନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହୁଁ । ଏଲଏସିର ରୂପରେଖ ବଦଳାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚୀନ । ପୈଙ୍ଗଙ୍ଗରେ ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବାକୁ ଚୀନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ପାରମ୍ପାରିକ ଲାଇନର ଦୁଇ ଦେଶର ଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ରହିଛି। 1960 ଦଶକରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ବେଆଇନ ଭାବେ 48 ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦଖଲ କରିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ PoK ର କିଛି ଭୂମି ଚାଇନାକୁ ଦେଇଥିଲା।

ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମା ବିବାଦ ଏକ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦେଶ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ଅନୁସରଣ କରୁନାହିଁ। ଚୀନ୍ 1993 ଏବଂ 1996 ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପାଳନ କରୁନାହିଁ। ମେ ମାସରେ ଚୀନ୍ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ 29-30 ଅଗଷ୍ଟ ରାତି ରେ ଭାରତକୁ ଉସକେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆମର ସୈନିକମାନେ ଚାଇନାକୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବହୁ କ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି। ଆମ ବୀର ଯବାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆମେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top