ଦେଶ

ବିହାରରର ‘ନମାମି ଗଙ୍ଗେ’ ଓ ‘ଅମୃତ’ ଯୋଜନାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦଘାଟନ କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର  ମାଦୀ   ବିହାେରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ନମାମି ଗଙ୍ଗେ ଓ ଅମୃତ ଯୋଜନାରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି  । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିହାରରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହ ଜଡିତ ସାତୋଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମାରୋହରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ।ତେବେ ଏହି ଚାରୋଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ସହିତ ଜଡିତ  । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ସ୍ୱେରେଜ୍ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକଳ୍ପ ନଦୀ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ବିକାଶ ସହିତ ଜଡିତ  ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟ 541 କୋଟି ଟଙ୍କା। ବିହାରର ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ ଏବଂ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ବୁଡକୋ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି  । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁ 7ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ପାଟନା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଉରରେ ନାମାମି ଗଙ୍ଗେ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଜଳ ସୋଧନକାରୀ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସିୱାନ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପରିଷଦ ଏବଂ ଛାପ୍ରା ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ପରିସରରେ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଉଭୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକମାନେ 24 ଘଣ୍ଟା ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବେ ।

ସେହିଭଳି ମୁଙ୍ଗେର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନରେ ‘ମୁଙ୍ଗର ଜଳ ଯୋଗାଣ ଯୋଜନା’ର ଶିଳାନ୍ୟାସ ପକାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା ପାଇପଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ପାଇପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜମାଲପୁର ନଗର ପରିଷଦରେ ଜମାଲପୁର ଜଳ ଯୋଗାଣ ଯୋଜନାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଯାଇଛି।

ମୁଜାଫରପୁର ନଦୀ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସ୍କିମର ମୂଳଦୁଆ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ନାମାମି ଗଙ୍ଗ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରଖାଯିବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ମୁଜାଫରପୁର ସହରର ତିନୋଟି ଘାଟ (ପୂର୍ବ ଅଖରା ଘାଟ, ଲେଡର ଘାଟ, ଚାନ୍ଦୱାରା ଘାଟ) ବିକଶିତ ହେବ। ନଦୀ ସାମ୍ନାରେ ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯେପରିକି ଶୌଚାଳୟ, ସୂଚନା କିଓସ୍କ, ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ, ରାସ୍ତା, ୱାଚ୍ ଟାୱାର ଇତ୍ୟାଦି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ  ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top