ଦେଶ

‘ଗରୀବ କଲ୍ୟାଣ ରୋଜଗାର ଯୋଜନା’ ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୋଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ଗରୀବ କଲ୍ୟାଣ ରୋଜଗାର’ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବିହାର ଖଗଡ଼ିଆ ଜିଲ୍ଲା ଡେଲିହାର ଗାଁରୁ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଏଥିପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଲଦାଖରେ ଯେଉଁ  ବୀର ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି  ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର ଯବାନ ରହିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବିହାର ଗର୍ବିତ । ବିହାରର ଯେଉଁ ବୀର ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି  ତାଙ୍କୁ  ଶ୍ରଦ୍ଧା ସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

COVID19 ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ବିରାଟ ବିପଦ।  ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।  କିନ୍ତୁ ଆମେ ଉଚ୍ଚରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି | ଭାରତର ଗ୍ରାମ ଗୁଡିକ ଯେପରି କରୋନା ସହ ଲଢ଼ିଛନ୍ତି, ଏହା ସହରକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି। ଗାଁ ରେ ଲୋକେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଦେଶର ଶ୍ରମିକ ବନ୍ଧୁଗଣ, ଦେଶ ତୁମର ଭାବନା ଏବଂ ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝିଛି | ଖଗଡିଆରେ  ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ‘ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ରୋଜଗର ଅଭିଆନ୍’ ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଭାବନାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଭାରତ, 6 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଥିବା ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାୟ 80-85 କୋଟି ଲୋକ ଗାଁ ରେ ବାସ କରନ୍ତି। ସେହି ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ରୋକିଛି। ୟୁରୋପର ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଆମର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ୱାର୍କ ସହକର୍ମୀ ଯଥା ଗାଁ ମୁଖିଆ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ଆଶା କର୍ମୀ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ କରତାଳି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ | କେହି ଆପଣଙ୍କ ପିଠି ଥାପୁଡ଼େଇ ଦିଅନ୍ତୁ କି ନାହିଁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବି | ମୁଁ ସେବକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହ ସମ୍ମାନ ଦେବି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top