ଦେଶ

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ମିଶନକୁ ଗତି ଦେବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ବିହାର- ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ବିହାରରେ ସହରୀ ଅବସରଞ୍ଚନା ସହ ଜଡ଼ିତ ସାତଟି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନାର ଉଦଘାଟ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସି ଜରିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିହାରକୁ 541 କୋଟିର ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତକୁ ଗତି ଦେବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ବିହାର। ଗଙ୍ଗା ନଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ସହରର ନାଳ ପାଣି ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ମିଶୁଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାଯାଉଛି। ଆଜି ଯେଉଁ ବେଉର ଏବଂ କରମ-ଲିଚକ ଯୋଜନାର ଉଦଘାଟନ ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ। ଗଙ୍ଗାଜଳର ସ୍ଵଚ୍ଛତାର ପ୍ରଭାବ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ। ଗଙ୍ଗା ନଦୀର ସ୍ଵଚ୍ଛତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିହାରରେ 6 ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ 50 ରୁ ଅଧିକ ପରିଯୋଜନାକୁ ସ୍ଵୀକୃତ କରାଯାଇଛି।

ସହରୀକରଣ ହେଉଛି ଆଜିର ବାସ୍ତବତା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଆମର ଏକ ମାନସିକତା ଥିଲା, ଆମେ ଅନୁମାନ କରିଥିଲୁ ଯେ ସହରୀକରଣ ନିଜେ ଏକ ସମସ୍ୟା, ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ, ସେପରି ନୁହେଁ। ଦେଶକୁ ବିକାଶ ଦେଉଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ବିହାର ଦେଉଛି। ବିହାରର ଭୂମି ଉଦ୍ଭାବନ ଏବଂ ଆବିଷ୍କାର ସହିତ ସମକକ୍ଷ। ବିହାରର କେତେ ପୁଅ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି।

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୱାଟର ଲାଇଫ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ସାରା ଦେଶରେ ଦୁଇ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜଳ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଜି ଦେଶରେ ପାଇପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ଜଳ ସଂଯୋଗ ସହିତ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଘର ସଂଯୋଗ ହେଉଛି। ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ କେବଳ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବିହାର ସହରରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ସ୍ୱେରେଜ୍ ଭଳି ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସୁଦୃଢ ହେଉଛି। ଗତ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମିଶନ ଅମୃତ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବିହାରର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ସୁବିଧା ସହ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ସଂଯୋଗ ହୋଇଛନ୍ତି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top