ଧର୍ମ

ଆଜି ରାଧା ଅଷ୍ଟମୀ, ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କରିଲେ ରହିବନି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:  ଆଜି ରାଧା ଅଷ୍ଟମୀ ।  ଭାଦ୍ରପଦ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ  ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ  ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ରାଧା । ଏହି ତିଥିକୁ ରାଧା ଅଷ୍ଟମୀ କୁହାଯାଏ ଏହା ରାଧା ଜୟନ୍ତୀ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା।  ରାଧାଙ୍କର ଜନ୍ମ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୁନିଆରେ ମଜଭୁତ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା । ରାଧା ଅଷ୍ଟମୀ ନାମରେ ଏହି ବ୍ରତକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ ।  ଏଥର ରାଧା ଅଷ୍ଟମୀ 26 ଅଗଷ୍ଟରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କରିଲେ  ଅର୍ଥର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଭରି ରହିଥାଏ  ।

ଦେବୀ ରାଧାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, କେହି କେହି ତାଙ୍କୁ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଅନନ୍ତ ଉନ୍ନତ ଅର୍ଦ୍ଧ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ଆଉ କେହି କେହି ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ  । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ରାଧା ବିନା ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହା ବୋଧହୁଏ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ସର୍ବଦା ଏକାଠି ହେବାର କାରଣ  ହୋଇ ରହିଛି । ରାଧା କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଶରୀର ପାଇଁ ଆତ୍ମା କ’ଣ, ରାଧା ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ ଭକ୍ତିକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରନ୍ତି ଯାହା ଜଣେ ଭକ୍ତ ଅନନ୍ତ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ରହିବା ଉଚିତ୍  । ଗୋଟିଏ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ବିଷ୍ଣୁ ଅବତାର ହୋଇଥିବାରୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅବତାର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ରାଧାଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top