ଦେଶ

ରାଫେଲର ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସର 3 କି.ମି ଏରିଆକୁ ନୋ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:   ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଆସୁଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ 29 ଜୁଲାଇରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଭାରତରେ 7 ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ର ଯାତ୍ରା କରି ଭାରତରେ  ପହଞ୍ଚିବ। ଏହି ରାଫେଲ ବିମାନଗୁଡିକ ଅମ୍ବାଲା ଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ | ରାଫେଲକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାର ବେସ୍ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

ଭାରତରେ ରାଫାଲ ବିମାନର ଆଗମନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅମ୍ବାଲା ଏୟାର ବେସ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସର 3  କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏୟାରବେସର ତିନି କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ ହେବ। ଯଦି କେହି ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ଯେଉଁଠାରେ ରାଫେଲ ପାଇଁ ଏୟାରବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି, ସେହିପରି ବର୍ତ୍ତମାନ  ବର୍ତ୍ତମାନ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ଅମ୍ବାଲା ପ୍ରଶାସନ ଏୟାରବେସର 3 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧକୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଜୋନ୍ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅମ୍ବାଲାର ଏୟାରବେସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଅମ୍ବାଲାର ଡିଏସପି ରାମ କୁମାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ବାଲା ପାଇଁ ଏହା ଗର୍ବର ବିଷୟ ଏବଂ ଯଦି କେହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫେଲ ଚୀନ୍ ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ 300 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ। ଏହି କାରଣରୁ, ରାଫେଲ ବିଷୟରେ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶାସନ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

 ଏଠି କହିରଖଉଛୁ ଯେ 2016 ରେ 36 ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ନେଇ  ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ରାଫେଲ ବିମାନର ଭାରତକୁ  ପଠାଇବାର ଏହା ପ୍ରଥମ | ତେବେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ବିମାନ ବିତରଣରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତକୁ 2 ବର୍ଷରେ 36 ଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ପାଇବାକୁ ପଡିବ  ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top