ଦେଶ

PPE କିଟ୍‌କୁ ରେନିକୋର୍ଟ ଭାବି ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଚୋରି କଲେ ମାତାଲ ବ୍ୟକ୍ତି, ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା ପଜିଟିଭ୍‌

ନାଗପୁର: ନାଗପୁରରେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।  ଜଣେ  ଆହତ ମଦ୍ୟପ ବ୍ୟକ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗପୁରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ।  ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ  ଉକ୍ତ ମଦ୍ୟପ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ପିପିଇ କିଟ୍‌କୁ ରେନିକୋର୍ଟ ଭାବି ସେହି ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଚୋରିଆଣିଥିଲେ ।  ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କର କୋଭିଡ୍‌-19 ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଆଉ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଛି ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ପନିପରିବା ବିକ୍ରି କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ସେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଶାସକ୍ତ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ।  ଫେରିବା ବାଟରେ ଏକ ନାଳରେ  ପଡ଼ି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ନାଗପୁରର ମେୟୋ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ପିପିଏ କିଟ୍ ଥିଲା। ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ରେନିକୋର୍ଟ ଯାହା ସେ 1000 ଟଙ୍କାରେ କିଣିଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ରେନିକୋର୍ଟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ PPE କିଟ୍  । ଏହି ସୂଚନା ସହରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା, ଯେଉଁମାନେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମଗ୍ରୀ /ଅର୍ଥାତ୍‌ ପିପିଇ କିଟ୍‌ ଜବତ କରି ପୋଡି ଦେଇଥିଲେ।

ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ପିପିଏ କିଟ୍ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ COVID ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ  । ଫଳାଫଳ ସକରାତ୍ମକ ଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନେ କରୋନା ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top