ଦେଶ

ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା- ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ କଲରାଜ ମିଶ୍ର ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି। ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣ ମାଧ୍ୟମକୁ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କାହିଁକି ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ଡ଼କାଯିବ ତାହାର ଉପଯୁକ୍ତ କାରଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ କାଲରାଜ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଅଧିବେଶନ ଡାକିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ବନ୍ଦ କରି ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ନାହିଁ ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇନାହିଁ। ଯଦି ସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ସେ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନକୁ ଆଦୌ ମନା କରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାହା ଏବେ ନାହିଁ।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିବେଶନ କ’ଣ ପାଇଁ ଡାକୁଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଅଧିବେଶନ ହେବ ନା ସରକାର ବହୁମତ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଅଧିବେଶନ ଡାକୁଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେ ରାଜ ଭବନରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଥିଲେ। ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଦୁଇଥର ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ଡାକିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ କରୋନା ସଙ୍କଟର ସ୍ଥିତି, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଭୋଟ୍ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ।

ବୁଧବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ଅଧିବେଶନ ଡାକିବାକୁ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟପାଳ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ 14 ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ନିଜର ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଅଧିବେଶନ ଡାକିବା ପରେ ଦଳୀୟ ହୁଇପ ଜାରି ହୁଏ ତେବେ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକ ସେଠାକୁ ଆସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ, ନଚେତ୍ ସେମାନଙ୍କର ସଦସ୍ୟତା ବାଚସ୍ପତି ରଦ୍ଧ କରିପାରିବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାଜ୍ୟପାଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚାପରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top