ଦେଶ

ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ରାଜନାଥ

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଚୀନ୍ ସହିତ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ସାମରିକ ମୁକାବିଲା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ମସ୍କୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ସାଙ୍ଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ସିଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଞ୍ଚଳିକ ସ୍ଥିରତା ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବକୁ ଶେଷ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରୁଛି।

ଚୀନକୁ ଟାର୍ଗେଟ

ନିକଟ ଅତୀତରେ ଚୀନ୍‌ର ତୀବ୍ର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖି ରାଜନାଥ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏସସିଓ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶାନ୍ତି, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ, ଆକ୍ରୋଶ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ପରିବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଉଗ୍ରବାଦୀ ପ୍ରଚାରର ମୁକାବିଲା ତଥା ଆଂଚଳିକତାକୁ ଦୂର କରିବା ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ

ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ୱେଇ ଫେଙ୍ଗେ ଭାରତ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ୱେଇ ଫେଙ୍ଗେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ମେ ମାସରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଗଭୀର ହେବାରେ ଲାଗିଲା, ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟ ଦୁଇଥର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ 20 ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ତାହାର ସୈନିକଙ୍କ ହତାହତକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ

ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାରମ୍ପାରିକ ତଥା ଅଣ ପାରମ୍ପାରିକ ବିପଦ, ଆତଙ୍କବାଦ, ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର ଏବଂ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅପରାଧର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ଷମତା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିସହିତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଘେରି ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରୁଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ନିଜ ମାଟିରେ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହେବା କାରଣରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ

ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ବିଶ୍ୱ ନିରାପତ୍ତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ତଥା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦିଗରେ ଭାରତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକ ତଥା ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜାରି ରଖିବ। ସେ ଗଲ୍ଫ ଦେଶ ଅଞ୍ଚଳର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ସମସ୍ତ ମିତ୍ର ଦେଶଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ସଂପ୍ରଭୁତା ଏବଂ ବିନା ଆନ୍ତରିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଜରିଆରେ ଆପୋସ ମତଭେଦରେ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ଅପିଲ କରୁଛି।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top