ଦେଶ

19ଟି ସିଟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି-କଂଗ୍ରେସ ସ୍କୋର 8 ବନାମ 4

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା 8 ଟି ରାଜ୍ୟର 19 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ସିଟ ର ନିର୍ବାଚନ ଫଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରେ  2 ଟି, ଗୁଜୁରାଟରେ 3, ରାଜସ୍ଥାନରେ 1 ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ 1 ଟି ଆସନ ଜିତିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ  ମଣିପୁରରେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଜିତିଛି। ଏଥି ସହିତ ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସ 2 ଟି ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରିହିବାକୁ ପଡିଛି।

ସମସ୍ତ 19 ଟି ଆସନର ଫଳାଫଳ ନେଇ ମାନସ ମନ୍ଥନ କରୁଛି କଂଗ୍ରେସ । ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ଲଢେଇ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଦଳର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଥିଲା।

 ବିଜେପି 19 ଟି ସିଟ ରୁ  8 ଟି ଆସନ ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ମାତ୍ର 4 ଟି ଆସନ ପାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର YSR କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଚାରିଟି ଯାକ ଆସନ ଦଖଲ କରିଛି। 8 ଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି 5 ରାଜ୍ୟରୁ 8ଟି ସିଟ୍ ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି, ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ 3 ଟି ରାଜ୍ୟରେ 4 ଟି ସିଟ ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି।

ଗୁଜୁରାଟର ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତିନିଟି ଆସନ ବିଜେପି ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଗୋଟିଏ ଆସନ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଭୟ ଭରଦ୍ୱାଜ, ରାମିଲାବେନ ବାରା ଏବଂ ନରହରି ଆମିନ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶକ୍ତି ସିଂ ଗୋହିଲ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭରତ ସିଂ ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ତିନୋଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ଦୁଇଟି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଗୋଟିଏ ଜିତିଛି। ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ 56 ଭୋଟ୍ ଏବଂ ସୁମର ସିଂ ସୋଲାଙ୍କି 55 ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡିଗଭିଜୟ ସିଂ 57 ଭୋଟ ପାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫୁଲ ସିଂ ବାରାୟା ମାତ୍ର 36 ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି।

ଝାଡଖଣ୍ଡର ଦୁଇଟି ଆସନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜେଏମଏମ ଏବଂ ବିଜେପି ସହଜରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଜିତିଛନ୍ତି। ଜେଏମଏମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶିବୁ ସୋରେନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ 30 ଭୋଟ ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦୀପକ ପ୍ରକାଶ 31 ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ 18 ଭୋଟ୍ ସହିତ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା |

ରାଜସ୍ଥାନର ତିନୋଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଗୋଟିଏ ଆସନ ବିଜେପି ଖାତା ଯାଇଛି, କଂଗ୍ରେସ ଦୁଇଟି ଆସନ ଜିତିଛି। ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଗେହଲୋଟ୍ 54 ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କେ.ସି ଭେନୁଗୋପାଲ 64 ଏବଂ ନୀରଜ ଡାଙ୍ଗୀ 59 ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି।  ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ YSR କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ରାଜ୍ୟସଭାର ସମସ୍ତ ଚାରିଟି ଆସନ ଜିତିଛନ୍ତି। ବିଜେପି ମଣିପୁର ରାଜ୍ୟସଭାର ଏକମାତ୍ର ଆସନକୁ 28 ଭୋଟରେ କବଜା କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାତ୍ର 24 ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ। ମିଜୋରାମର ନବମ ଥର ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ସିଟ ପାଇଁ ଭୋଟିଂରେ MNF ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁ କେ ଭାନଲାଲୱେନା ଜିତିଥିଲେ।

ପ୍ରଥମେ ମେଘାଳୟର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିଥିଲା। ସେଠାରେ ନ୍ୟାସନାଲ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ଏନପିପି) ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଜିତିଛି। କଂଗ୍ରେସର କେନେଡି ଖରେମଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଶାସକ ଏନପିପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଡ WR ଡବ୍ଲୁ ଖରାଲୁଖୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାତ୍ର 19 ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏନପିପି ପ୍ରାର୍ଥୀ 39 ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରେ 3 ଟି ଆସନରେ, ଗୁଜୁରାଟରେ 4 ଟି, ରାଜସ୍ଥାନରେ 3 ଟି, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ 4 ଟି, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ 2 ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ମିଜୋରାମରେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top