ଦେଶ

ଦେଶରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ୪୮.୧୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଅରୋଗ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଦେଶରେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 4,835 ଜଣ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି | ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ 91,818 ଜଣ COVID-19 ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି  । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ଦେଶରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହାରକୁ 48.19% ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ଦେଶରେ 18 ମଇରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର 38.29% ଥିଲା ଏହା ପୂର୍ବରୁ 3 ମଇରେ 26.59% ଥିଲା ଏବଂ 15 ଏପ୍ରିଲରେ ଏହା 11.42% ଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ 93,322 ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଅଛି |

ଦେଶରେ ଏବେ ସଂକ୍ରମଣ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର 2.83% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। 18 ମଇରେ, ମୃତ୍ୟୁ ହାର 3.15% ରହିଥିଲା। ସେହିପରି 3 ମଇରେ ଏହା 3.25% ଥିଲା | 15 ଏପ୍ରିଲରେ ଏହା 3.30% ଥିଲା | ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଅପେକ୍ଷାକୃତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଠିକ ସମୟରେ କେସ୍ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି | ଗୋଟିଏ ପଟେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ବଢୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ ପାଇବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଛି।

ଦେଶରେ 472 ସରକାରୀ ଏବଂ 204 ବେସରକାରୀ ଲାବୋରେଟୋରୀ (ମୋଟ 676 ଲାବୋରେଟୋରୀ) ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |COVID-19 ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 38,37,207 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ଗତକାଲି 1,00,180 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top