ଦେଶ

ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାନ୍ତ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛନ୍ତି କି ! ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି 5ଟି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ…

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଲୋକମାନେ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍, ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାଣି କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହା ଫଳରେ ଦାନ୍ତରେ କଷ୍ଟ ହେବା ସହ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାନ୍ତର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ । ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଭୁଲ ଖାଇବା କାରଣରୁ ଦାନ୍ତରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଦାନ୍ତରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।  ଆଜିର ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଭୁଲ୍ ଖାଇବା ହେତୁ ଏହା ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରିଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର…

ତେଲ- ଦାନ୍ତ ଟାଣିବାର ତେଲ ହେଉଛି ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପାୟ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ତେଲ ଏବଂ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ତେଲକୁ ଦାନ୍ତ ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଲଗାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦାନ୍ତର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାରେ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ତେଲ ଦାନ୍ତରେ ମଇଳା କିମ୍ବା ଘା’କୁ ରୋକିଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦାନ୍ତରେ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ନାହିଁ ।

ଚୋବାନ୍ତୁ ପିଜୁଳି ପତ୍ର– ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦାନ୍ତରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନୋଟି ପିଜୁଳି ପତ୍ର ଚୋବାଇବା ଉଚିତ୍  । ଦାନ୍ତର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏହା ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପିଜୁଳିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି। ପିଜୁଳିରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଉପାଦାନ ଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦାନ୍ତର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ରସୁଣ- ରସୁଣରେ ଭିଟାମିନ୍ B6, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ତମ୍ବା ଭରପୂର ଥାଏ । ଦୁଇଟି ବା ତିନୋଟି ରସୁଣ ଚୋବାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଲିସିନ୍ ନାମକ ଏକ ଯୌଗିକ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଏହି ଯୌଗିକରେ ଆଣ୍ଟି ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ଜୀବାଣୁ ମାରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

ଲୁଣି ପାଣି– ଲୁଣିଆ ପାଣି ପାଟିରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ସହିତ ପାଟି ସଫା ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ ପାଣିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଲୁଣ ପକାଇ କିଛି ସମୟ ପାଟିରେ ରଖିନ୍ତୁ ।

କଦଳୀ ପେଷ୍ଟ- କଦଳୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । କଦଳୀରେ କର୍କୁମିନ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଦାନ୍ତକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କଦଳୀକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକ ଟୁଥ୍ ବ୍ରଶ୍ ସହିତ ଏକ ମୋଟା ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଦାନ୍ତରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତର ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top