ଦେଶ

ସମ୍ବିଧାନରୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦ ହଟାଇ ଦେଶର ନାମ କେବଳ ‘ଭାରତ’ ରଖିବା ପିଟିଶନ ଉପରେ ଟଳିଲା ଶୁଣାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରଥମ ଅନୁଚ୍ଚେଦରେ ଦେଶର ନା ଲେଖାଯାଇଛି ଇଣ୍ଡିଆ ଅର୍ଥାତ ଭାରତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିବା ସହ ଦେଶ ଏକ, ନାମ କାହିଁକି ଏକ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି? ଆଜି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ ଏ ବବଡେ ଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ରେ ଆଜି ସମସ୍ତ ଶୁଣାଣି ବାତିଲ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ମାମଲାଟି ଅସନ୍ତାକଲି ଶୁଣାଣି ହେବ।

 ଆବେଦନକାରୀ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଶବ୍ଦ ଏକ ଦାସତ୍ୱର ସଙ୍କେତ ତେଣୁ ଏହା ବଦଳରେ ଦେଶର ନାମ ଭାରତ କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଥିବାରୁ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ  ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ନାହିଁ ତାହା କାଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 1 କୁ ସଂଶୋଧନ କରି ଇଣ୍ଡିଆ ଶବ୍ଦକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ। ଏହା ବଦଳରେ ଭାରତ କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଦେଶକୁ କେବଳ ଏହାର ମୂଳ ଏବଂ ପ୍ରାମାଣିକ ନାମରୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍  ବୋଲି ସେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଇଂରାଜୀ ନାମ ହଟାଇବା ଏକ ସାଙ୍କେତିକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମ ଜାତୀୟତା ପାଇଁ ଗର୍ବର ସଙ୍କେତ ହେବ  । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଆମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ପୂର୍ବଜଙ୍କ କଠିନ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଯଥାର୍ଥ କରିବ  ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପିଟିଶନ ରେ କୁହାଯାଇଛି।

 ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ଉମା ଭାରତୀ ଏହାକୁ ନେଇ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଉମା ଭାରତୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦେଶ ବା ବ୍ୟକ୍ତିର ଦୁଇଟି ନାମ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।  ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ, (ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶ that is sunlight)।  କାହାର ଏପରି ନାମ ରହିବ ନାହିଁ। ସେହିଭଳି India that is Bharat  ହେବା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ | ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2016 ରେ, ତତ୍କାଳୀନ CJI ଜଷ୍ଟିସ୍ ଟି.ଏସ୍ ଠାକୁରଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହିପରି ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ମହାରାଜା ଭରତ ସମଗ୍ର ଭାରତକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ଦେଶ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଇରାନୀୟମାନେ ଏଠାକୁ ଆସିଲେ, ସେମାନେ ସିନ୍ଦୂର ଉପତ୍ୟକା ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କଲେ | ସେ ଏସ୍‌ ର ଉଚ୍ଚାରଣ ହ କରୁଥିଲେ ଯାହା ଫଳରେ ସିନ୍ଦୁର ବିଲୋପ ହିନ୍ଦୁ ହୋଇଗଲା | ହିନ୍ଦୁ ଦେଶ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ନାମ ପାଇଲା।

ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଆସିଲେ, ସେମାନେ ଏହି ଦେଶକୁ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭାଏସି ଅର୍ଥାତ୍ ଇଣ୍ଡସ୍ ଉପତ୍ୟକା ଆଧାରରେ ନାମିତ କଲେ କାରଣ ଭାରତ କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କହିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାଜନକ ଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top