ଦେଶ

ବକ୍ରୀଇଦ୍‌ର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଦ ଜୁହା ବା ବକ୍ରୀ ଇଦ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏବଂ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ ଦେଶବାସୀ ଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଦ ଜୁହା ପର୍ବ ବଳିଦାନ ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ଆତ୍ମାକୁ ପ୍ରତୀକ କରନ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥାଏ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଖୁସି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ନିୟମ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ସେହିପରି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ କହିଛନ୍ତି, ଇଦ-ଉଲ୍-ଜୁହା ହେଉଛି ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଭକ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବ ଶକ୍ତିମାନ୍ ଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଥିବା ଅସୀମ ଦୟା ଏବଂ ପ୍ରେମ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଉତ୍ସବ ଆମକୁ ସମବେଦନା, ବଳିଦାନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ସହ ଭାଇଚାରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଏ  ।

ବଳିଦାନ ପର୍ବ, ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଜୁହା ବା ବକ୍ରି ଇଦ ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ସମ୍ମାନର ସହ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ଜନସମାଗମ ପ୍ରାର୍ଥନା ହେଉ ନାହିଁ। ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରି ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ରକୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଇଦ୍-ଉଲ୍-ଜୁହା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଗତକାଲି କେରଳରେ ଇଦ୍-ଉଲ-ଜୁହା ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top