ଦେଶ

ଭାରତଠୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଲା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ବଢାଇଲେ ସହଯୋଗର ହାତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବ ଆମେରିକା । କୋରୋନା ମହାମାରୀ ଲଢେଇ ସମୟରେ ଆଜି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅନୁଦାନ ଭାବରେ ଭାରତକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବେ। ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଯେ ଆମେରିକା ମୋର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦାନ କରିବ। ଏହି ମହାମାରୀରେ ଆମେ ସବୁବେଳେ ଭାରତ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛୁ। ଟୀକା ତିଆରି କରିବାରେ ଆମେ ପରସ୍ପରକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛୁ | ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେ ଏକାଠି କୋରୋନା ଭଳି ଶତ୍ରୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବୁ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଏକ ମହାନ ଦେଶ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମୋର ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁ | ମୁଁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରୁ ଫେରିଛି ଏବଂ ଆମେ ଏକାଠି ରହିଛୁ (ପିଏମ ମୋଦୀ)। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଆଗ୍ରା ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତ ସହ ଆମେରିକାର ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ଆମେରିକାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି।

 ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ପାଖାପାଖି 00 ଭେଣ୍ଟିଲେଟ ର ଦେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଆମେରିକା ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ଔଷଧ ପଠାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହି ଔଷଧ ଖୋଜିଥିଲା।  ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

 ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରାୟ 5 କୋଟି  ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ବଟିକା ପଠାଇଥିଲା ଯାହା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ବନ୍ଧୁତା ପାଇଁ   ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବ ବୋଲି କହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ଭାରତରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପକ ହେଉଥିବାରୁ ଅଧିକ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ସୁରକ୍ଷା କିଟ ଆବଶ୍ୟକ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top