ଦେଶ

କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା ସ୍କାଏମେଟର ସୂଚନା

rain

ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ:  କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ । ଶନିବାର କେରଳ ଛୁଇଁଛି ବୋଲି ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା ସ୍କାଏମେଟ ଦାବି କରିଛି । ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ, ୧ ଜୁନ ମୌସୁମୀ କେରଳ ଛୁଇଁବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ଆସିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ- ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ସ୍ବାଭାବିକ ରହିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଛି ।  ମୌସୁମୀ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପାଗ ବଦଳିଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ବର୍ଷା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ରହିଥିଲା । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଦର୍ଭ ଅଞ୍ଚଳର ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସ୍ଥାନ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୫.୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ରାଜସ୍ଥାନର ଲୋକମାନେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପରୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ପାଇଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଛଅରୁ ସାତ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତଥାପି, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ସେପଟେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜସ୍ଥାନର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୫୦.୦ ଉ ପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ, ୩୦ ମେ ରୁ ୨ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top